Siding na elewacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych panelach elewacyjnych?

Siding elewacyjny znów jest na fali popularności. Trudno się dziwić – w niczym nie przypomina już kiczowatego wykończenia stosowanego 20 czy 30 lat temu.

W latach 90. zachłysnęliśmy się sidingiem. Zachwalano go jako doskonałą metodę renowacji elewacji – wystarczyło zakryć nim nieco sfatygowane ściany domu, aby otrzymać trwałe, wytrzymałe i niedrogie wykończenie. Od tego czasu wiele się zmieniło i zwróciliśmy się w stronę naturalnej, drewnianej szalówki czy skromnego, ale funkcjonalnego tynku, a siding uznaliśmy za wręcz kiczowaty. Co zatem spowodowało jego wielki powrót? W ciągu ostatnich lat siding elewacyjny znacznie ewaluował i w niczym nie przypomina już siermiężnych fasad z grubego „plastiku”.

Dlaczego stosujemy siding elewacyjny?

 

    Siding to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy konieczne jest docieplenie ścian zewnętrznych budynku. System pozwala na ograniczenie zakresu prac – termoizolacja montowana jest bezpośrednio na ścianach budynku, a następnie zakrywana nową elewacją. Co więcej siding sam w sobie stanowi już swego rodzaju izolację przed niskimi czy wysokimi temperaturami, ograniczając przepływ energii pomiędzy wnętrzem budynku i jego otoczeniem.

    Wykorzystuje się go ponadto do remontów zniszczonej elewacji – w przypadku, gdy renowacja tynku czy innego rodzaju wykończenia byłaby żmudna i nieopłacalna. Panele skrzętnie ukrywają wszelkie ryski czy nierówności (a dzięki niewielkiemu ciężarowi nie obciążają ścian budynku). Dlatego też przeważnie wybierają je właściciele starych domów, choć dostępne rozwiązania są na tyle atrakcyjne wizualnie, że sidingiem coraz częściej obija się również nowo powstałe budynki.

    Istotnym argumentem „za” jest również cena. Siding możemy kupić już za niecałe 20 zł za mkw. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim najprostszych systemów. Siding winylowy czy drewniany będą już znacznie droższe, co wynika z kosztów materiałów oraz produkcji.

    Do listy atutów warto dopisać jeszcze kilka. Siding elewacyjny podnosi odporność na działanie czynników pogodowych – jeśli wybierzemy system dobrej jakości i od renomowanego producenta, nie ma mowy, że wykończenie wkrótce zacznie blaknąć, a powłoki zewnętrzne łuszczyć się czy odspajać. Panele sidingowe są zwykle objęte długą gwarancją.

    Sporym plusem jest też łatwość utrzymania w czystości. Bez trudu dokonamy okresowego, np. wiosennego czyszczenia – najczęściej wystarczy nam do tego myjka ciśnieniowa i delikatny detergent (pamiętajmy jednak, że metodę czyszczenia należy dobrać do rodzaju paneli oraz kierować się zaleceniami ich producenta).

(Artykuł: https://www.homebook.pl/artykuly/4381/siding-na-elewacji-co-warto-wiedziec-o-nowoczesnych-panelach-elewacyjnych)

Jeśli zainteresował Cię artykuł, więcej informacji w PSB Profi.

PSB PROFI BIŁGORAJ SP Z O O

NIP 9182137978

REGON 060606457

Tarnogrodzka 28, 23-400 Biłgoraj

PSB MRÓWKA - BIŁGORAJ DARIUSZ NIZIO I WSPÓLNICY SPÓŁKA JAWNA

NIP 9182043289

Regon 060109434

©2019 by PR